+48 58 342 33 80

Zapalenie ścięgien

Choroba De Quervaina znana także pod nazwą zespół de Quervaina (łac. tendovaginitis stenosans mm. abductoris longi et extensoros brevis pollicis).

Istotą choroby występującej głównie u kobiet jest zapalenie pochewki ścięgnistej mięśnia odwodziciela długiego i prostownika krótkiego kciuka. Jako przyczynę dolegliwości uważa się powtarzalne mikrourazy i przeciążenia wymienionych wyżej ścięgien z powodu wykonywania czynności zawodowych, sportu i in.  

Objawia się to bólem podczas wykonywania ruchów nadgarstkiem i kciukiem oraz obrzękiem zlokalizowanym u podstawy kciuka, w obwodowej okolicy kości promieniowej. Leczenie prowadzone jest głównie nieoperacyjnie ale w niektórych przypadkach, przy uporczywych dolegliwościach niezbędną może okazać się interwencja operacyjna.

W przypadkach chorób ścięgien posiadamy doświadczenie w leczeniu zapaleń natury przeciążeniowej i zapaleń w przebiegu chorób tkanki łącznej. Prowadzimy leczenie  zachowawcze (m.in. miejscowe blokady) jak też kwalifikację do operacji.