Tej grupie chorych medycyna stworzyła odrębną specjalność o nazwie reumatologia, która zajmuje się leczeniem nieoperacyjnym. Problemy w leczeniu tych chorych są ogromne. Choroba dotyczy względnie młodych chorych i występuje podstępnie we wszystkich stawach.
Leczenia etiologicznego do tej pory nie ma. Leczenie ortopedyczne w niektórych postaciach zaliczane jest już jako standardowe. Zmiany w kręgosłupie powodują deformacje, znane jako choroba Bechterewa, polegające na powolnym trwałych pochylaniu kręgosłupa do przodu, często do skrajnych pozycji, które uniemożliwiają choremu patrzenie ku przodowi, czy do góry.
Chorzy tacy do końca życia widzą tylko podłoże, aby spojrzeć do góry muszą przybrać pozycję poziomą lub pochylić tułów ku tyłowi jednocześnie zginając kolana. W tych przypadkach ortopedia zaleca operacyjne leczenie, polegające na korekcji poprzez klinowate wycięcie w kręgosłupie, umożliwiające choremu pionową pozycję, a zatem przywracające choremu inne widzenie świata.
Operacje są bardzo niebezpieczne ze względu na neurologiczne powikłania-porażenia. Zabiegi tego typu możliwe są do wykonania tylko przez bardzo doświadczonych chirurgów kręgosłupa. Zabiegi te nazywane są spondylotomiami.