Rozróżnia się ropne zapalenia kręgosłupa, gruźlicze zapalenia kręgosłupa i zapalenia kręgosłupa w brucelozie. Zasadniczym objawem klinicznym każdego zapalenia kręgosłupa to podwyższona gorączka, ból zakażonego miejsca w kręgosłupie i zmiany zapalne w obrazie krwi. Na początku choroby nie obserwuje się zmian w badaniu obrazowym kręgosłupa, wymagają pewnego okresu na powstanie widocznych zmian i najwcześniej obserwuje się w badaniach rezonansu magnetycznego.
Pochodzenie zapaleń kręgosłupa
Droga zakażenia wszystkich zapaleń kręgosłupa jest krwiopochodna. Dostęp bakterii do organizmu jest poza kręgosłupowy, z łatwo dostępnych miejsc dla bakterii, które wtargnęły z zewnątrz organizmu. W ropnym zapaleniu zwykle są to stany zapalne płuc, gardła, dróg moczowych, jamy ustnej, lub też miejscowe zakażenia pooperacyjne czy urazowe. W gruźlicy specyficzne kropelkowe zakażenie rozpoczyna się rozwojem choroby w płucach. W brucelozie(gorączka maltańska, gorączka śródziemnomorska, choroba Banga) dochodzi do zakażenia krwi człowieka poprzez kontakt z chorymi zwierzętami, produktami spożywczymi z tych zakażonych zwierząt.
Leczenie zapaleń kręgosłupa
Leczenie to przede wszystkim leczenie odpowiednim antybiotykiem ale nie tylko. W leczeniu czasami istnieje konieczność chirurgicznego odbarczenia zakażonego miejsca. Częściej wymagane jest leczenie operacyjne w leczeniu deformacji pozapalnych. W zapaleniu kręgosłupa ważne jest zdawanie sobie sprawy, że choroba ta nie tylko zależna jest od chorobotwórczości bakterii ale również od odporności organizmu zaatakowanego przez bakterie.