Dyskopatia jest chorobą krążka międzykręgowego (jądra miażdżystego) występującą najczęściej w dolnym odcinku lędźwiowym lub szyjnym kręgosłupa. Polega ona na wypukleniu, przemieszczeniu jądra miażdżystego, które powoduje ucisk korzeni nerwowych i podrażnienie innych elementów kanału kręgowego.
Dyskopatia jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób kręgosłupa i uzyskuje status społecznego problemu zdrowotnego. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się już u młodych osób ale najczęściej, w początkowej fazie choroby, niewielkie okresowe bóle nie wywołują istotnych podejrzeń pacjentów.
Dyskopatia jest jednym z elementów procesu zwyrodnieniowego kręgosłupa, rozwija się podstępnie, powoli przez wiele lat i dopiero nagły atak ostrego bólu zwraca uwagę chorego na potrzebę podjęcia leczenia. Leczenie prowadzone jest stosownie do stanu chorego metodami nieoperacyjnymi (rehabilitacja, leki, zaopatrzenie ortopedyczne) lub operacyjnie. Właściwą ocenę stanu kręgosłupa i dysku opiera się nie tylko na badaniu lekarskim ale także na badaniach obrazowych - rtg, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny.